Добігають кінця зимові місяці і у багатьох бджолярів з’явились проблеми: на пасіках значна кількість бджіл або й бджолиних сімей гинуть.
Цю неприємність важливо вчасно виявити і зрозуміти її причину. Значні втрати пасікам приносить зокрема варооз, саме він і може бути поясненням збитків як великим пасікам, так і приватним господарям.
Варооз (вароатоз) – інвазійне захворювання, спричинене кліщом Varroa jacobsoni, яке характеризується масовою загибеллю личинок, лялечок та дорослих бджіл. Живлячись на всіх стадіях свого розвитку гемолімфою, кліщі дуже швидко (5–7 діб) розмножуються, проникаючи в бджолиний і трутневий розплоди. В дуже закліщованій сім’ї на одній бджолі знаходять 5‒6 і більше паразитів. Така сім’я стає слабкою і в майбутньому приреченою на загибель.
Часто варооз реєструють разом з іншою небезпечною інвазією – ноземозом (нозематоз) чи інфекціями кишечника.
Діагностувати варооз слід з урахування багатьох факторів епізоотологічних, клінічних, загальногосподарських. Проте лабораторна діагностика з виявленням кліщів може остаточно вирішити важливість проблеми. Доставлені в лабораторію запечатані бджолиний чи трутневий розплід, підмор бджіл (50-100 особин) чи сміття з дна вулика дозволять виявити кліщів і їх незрілі форми та з’ясувати рівень ураження бджолиних сімей вароозом.
Варто звернути увагу ветеринарних фахівців та керівників господарств, що Міжнародним епізоотичним бюро варооз віднесено до карантинних хвороб списку Б (з обов’язковим накладанням карантинних обмежень і зняттям їх через рік після одержання від’ємних результатів лабораторних досліджень).