Загальні уявлення про коронавірусні ентерити у свиней та особливості їх лабораторної діагностики

Автори: А.В. Кокарєв, С.Г. Коляда, Г.С. Мовкалова, А.В. Крайній, Д.М. Масюк

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ЦЕНТР БІОБЕЗПЕКИ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ РЕСУРСІВ АПК ДДАЕУ

   На сьогоднішній день актуальною серед захворювань новонароджених поросят залишається проблема шлунково-кишкових захворювань, в тому числі вірусної етіології. Будучи пусковим  механізмом, на тлі дії стрес-факторів, ентеровіруси призводять до масових діарей серед усіх вікових груп свиней, але більш чутливі до них поросята в початковому підсисному періоді – перші 10-14 днів після народження. Розвиток кишкових вірусних інфекцій, викликаних

   Вперше про виникнення в Українікоронавірусного гастроентериту, у вигляді трансмісивного гастроентериту свиней (ТГС), повідомив український вчений, професор В.В. Нікольський у 1956 році. Це захворювання спричинювало значні економічні збитки свинарським підприємствам за рахунок високої (майже 100%-ї) летальності серед поросят-сисунів і зниженням на 30-60% репродуктивної здатності перехворілих свиноматок та значними витратами на проведення оздоровчих заходів.

   На теперішній час Україна є вільною від ТГС, але з огляду на те, що спорадичні спалахи до теперішнього часу мають місце в США, Канаді, Перу, Мексиці, Китаї, Росії та інших країнах світу, це захворювання залишається карантинним. Збудник іншого коронавірусного гастроентериту – епідемічної діареї свиней (ЕДС) вперше було виявлено у Європі у 1971 році. Протягом 1970-80-х років вірус поширився по усій Європі. У подальшому, кількість спалахів ЕДС значно зменшилась. При цьому, ЕДС стала ендемічним захворюванням у азіатських країнах, таких як Корея, Китай, В’єтнам та інші. До 2013 року ЕДС була поширена у Азії. Перший спалах ЕДС зареєстровано у штаті Айова, США, у квітні 2013 року. Протягом перших місяців після епідемії втрати призвели до зниження прибутку національного ринку США на 2,5-4,2%. Протягом року ЕДС розповсюдилась у ний у США, був генетично пов’язаний з китайським штамом ЕДС, про який було повідомлено ще у 2012 році. Так як і при ТГС, за ЕДС реєструється висока смертність у групах новонароджених поросят.

   У березні 2014 року науковцями у США (штат Огайо) було виявлено коронавірус, який викликав гастроентерити і високу смертність серед новонароджених поросят, але не реагував на антигенні тести ЕДС та ТГС [1]. Після проведення ряду досліджень було встановлено, що збудником є коронавірус з групи дельтавірусів. Тому, проведення своєчасної всебічної діагностики є запорукою успіху у боротьбі і профілактиці коронавірусних ентеритів у свиней.

   Читати всю статтю.